Zvyšovanie učiteľských platov pohltí inflácia, ani o dva roky nebudú na úrovni roka 2021

Dlhodobo sa diskutuje o nízkych platoch učiteliek a učiteľov, ktorí sú zodpovední za kvalitné vzdelávanie budúcich generácií a podľa dostupných údajov ich môže byť práve aj pre nízke platy nedostatok. Preto sa pozrime, aké sú v najbližších rokoch finančné vyhliadky ľudí, ktorí pracujú v školách.

Článok sme odomkli tu a nižšie sa nachádza stručné zhrnutie.

Vláda od polovice tohto roka zvýšila platy všetkým zamestnancom a zamestnankyniam v štátnej a verejnej správe len o 3 percentá. Za celý rok by si tak učiteľky a učitelia polepšili len o 1,5 percenta. Okrem toho však všetci v štátnej a verejnej správe dostali v tomto roku jednorazovú odmenu 500 eur a v budúcom roku sa platy ľudí pracujúcich v školstve zvýšia o 10 percent od januára a o 12 percent od septembra. Na prvý pohľad to vyzerá ako celkom slušný nárast. Je to však skutočne tak?

Ministerstvo financií očakáva, že inflácia už v tomto roku dosiahne úroveň 12,4 percenta. Jednorazová odmena vo výške 500 eur a zvýšenie o 3 percentá od polovice roka znamenajú, že v porovnaní s minulým rokom platy učiteliek a učiteľov pravdepodobne stúpnu o menej než 2 percentá. A reálne učiteľské platy, teda po zohľadnení inflácie, sa môžu v tomto roku prepadnúť až o 10 percent.

V budúcom roku by mali priemerné učiteľské platy podľa našich prepočtov stúpnuť celkovo o približne 13 percent, no zároveň sa očakáva inflácia na úrovni 13,5 percenta. Reálne platy učiteliek a učiteľov tak v budúcom roku zrejme nestúpnu a udržia sa na tohtoročnej úrovni. Čiže aj v budúcom roku budú učiteľky a učitelia po zohľadnení inflácie naďalej zarábať menej než minulý rok, keďže tento rok reálne platy výrazne klesnú.

Situácia by sa mohla začať zlepšovať až v roku 2024, keď by mali učiteľské platy stúpnuť o 7,7 percenta. Tento nárast je spôsobený tým, že od septembra budúceho roka sa zvýšia platy o 12 percent, čo sa prejaví aj v roku 2024. Pri očakávanej inflácii 3,4 percenta by v tomto roku reálne učiteľské platy mohli konečne stúpnuť, a to o viac ako 4 percentá. Napriek tomu však zrejme ani v roku 2024 stále nedosiahnu úroveň z roka 2021.

A je tu ešte jeden problém. Medzi rokmi 2022 a 2024 má priemerný zárobok v národnom hospodárstve v porovnaní s učiteľskými platmi rásť rýchlejšie. Oproti ostatným pracujúcim si učiteľky a učitelia pravdepodobne nie že nepolepšia, ale možno ešte o čosi pohoršia.

Pridaj komentár