Na učebnice pôjde najmenej peňazí za posledné roky

Minulý týždeň ministerstvo školstva zverejnilo, koľko peňazí dostanú školy na nákup učebníc na budúci školský rok. Suma nebýva každý rok rovnaká a školy tŕpnu, či budú mať dosť peňazí. V tomto roku je suma na učebnice extra nízka. Pozrime sa, ako sa vyvíjala výška príspevku na učebnice od jeho zavedenia v roku 2020, koľko peňazí školy dostanú tento rok a čo to bude znamenať.

Článok sme odomkli tu a nižšie sa nachádza stručné zhrnutie.

Nový model nákupu učebníc zaviedol bývalý minister školstva Branislav Gröhling (SaS) krátko po svojom nástupe do funkcie. Do roku 2020 tvorbu a nákup učebníc centrálne riadilo ministerstvo školstva. Od roku 2020 sa úplne prešlo na takzvaný učebnicový príspevok. Školy tak nakupujú učebnice samy. Nie sú odkázané na jedinú štátnu učebnicu a z ministerského zoznamu si môžu vybrať učebný materiál, ktorý najlepšie vyhovuje ich potrebám a požiadavkám.

Rizikom učebnicového príspevku však môže byť nedostatok peňazí. Upozornila na to už analýza z roku 2016, ktorá vznikla na samotnom ministerstve školstva. Príklady z Česka či Lotyšska totiž ukazovali, že otvorený učebnicový trh narážal na nedostatok peňazí. Niektoré krajiny (Chorvátsko či Maďarsko) preto dokonca ceny učebníc regulovali. Hoci sa o tomto riziku vedelo, narazili sme naň aj na Slovensku. Školy síce dostali možnosť výberu učebníc, ale nedostali na ne dosť peňazí.

Celková výška financií na učebnicový príspevok v uplynulých rokoch kolísala. Zatiaľ čo v roku 2020 ministerstvo poslalo školám na učebnice dokopy 14,6 milióna eur, v roku 2021 to bolo už len približne 12,2 milióna eur. Historicky najvyšší balík išiel na nákup učebníc minulý rok, keď školy dostali okolo 19,2 milióna eur.

V tomto roku roku sa učebnicový príspevok pomerne dramaticky prepadol. Na učebnice pôjde dokopy zhruba 9,3 milióna eur. Z toho 5,8 milióna eur pôjde zo štátneho rozpočtu a približne 3,5 milióna eur pôjde opäť z plánu obnovy na učebnice cudzieho jazyka pre vybrané ročníky. Výrazne tak klesne aj príspevok na jedno dieťa, a to približne na polovicu. Pre prváčky a prvákov budú môcť školy nakupovať učebnice len za 15 eur a pre všetky vyššie ročníky na základných školách za 7,50 eura. Stredné školy dostanú na jedného žiaka či žiačku 6 eur.

Ministerstvo zníženie príspevku na učebnice nijako nezdôvodnilo a nepredložilo ani analýzu, z ktorej by vyplývalo, že pridelené financie budú školám stačiť. Mohli by sme sa utešovať, že školy predsa dostali vyššie príspevky po minulé roky a mohli sa predzásobiť. Problém je, že ani príspevky v minulých rokoch nestačili na to, aby školy mohli nakúpiť všetky potrebné učebnice a pracovné zošity. Ak školy nenašli financie inde, môžeme sa obávať, že nám v školách vzniká učebnicový dlh. A nie prebytok učebných materiálov, ktorý by mohol vysvetliť, prečo došlo k takým razantným škrtom.

Problém s nedostatkom financií na učebnice sa opakuje rok čo rok, no tentoraz je obzvlášť vypuklý. Školy tak zrejme budú musieť hľadať peniaze na nákup učebníc vo vlastnom rozpočte, čo môže byť problém najmä pre chudobnejšie školy. Prípadne budú musieť o financie požiadať rodičov, čo môže zase negatívne doľahnúť najmä na chudobnejšie domácnosti. Ministerstvo školstva si teda splnilo svoju úlohu len čiastočne. Zaviedlo síce lepší systém nákupu učebníc, ale nenastavilo aj stabilný a primeraný systém financovania. Pritom by nemuselo ísť o žiadnu závratnú sumu. Na nákup učebníc by bolo každý rok potrebných niekoľko desiatok miliónov eur.

Pridaj komentár