Vláda navrhuje pre školstvo viac peňazí, pozreli sme sa, na čo by mali ísť

„Je škoda, že sa peniaze na vyššie platy nenašli. Inak je totiž návrh budúcoročného rozpočtu na vzdelávanie veľmi slušný. Pomerne dobre reaguje na kľúčové výzvy nášho školstva. Vyčleňuje financie na dôležité reformy (podporné opatrenia, výkonnostné zmluvy), poskytuje školám peniaze na zvýšené ceny energií či učebnice a má ambíciu riešiť aj nedostatok učiteliek a učiteľov v niektorých regiónoch.“ V novom článku pre Denník N hodnotíme, aký je návrh štátneho rozpočtu v oblasti vzdelávania.

V článku sa napríklad dočítate:

➡ Celkový objem financií, ktoré v budúcom roku pôjdu na vzdelávanie, vedu, výskum a šport, by mal stúpnuť približne o 370 miliónov eur. Ak vezmeme len rozpočet ministerstva školstva a očistíme ho o európske financie, do rezortu školstva pribudne približne 669 miliónov eur z našich domácich zdrojov.

➡ Veľká časť peňazí by mala ísť na energie. V budúcom roku sa príspevok na prevádzku základných a stredných škôl zvýši o 107,1 milióna eur. Vysoké školy by na zvýšené ceny energií mali dostať 21,5 milióna eur. Ťažko však odhadovať, či to školám bude stačiť.

➡ Na zásadnú reformu podporných opatrení by malo ísť v budúcom roku 100,7 milióna eur. Najväčšia časť, čiže 77,6 milióna eur, pôjde na podporný personál v školách. Pribudnúť by malo 9 055 ľudí na pozíciách pedagogických asistentiek, školských psychológov, špeciálnych pedagogičiek a podobne. Mnoho podporných pozícií sa však v súčasnosti financuje z eurofondov a časť z týchto pozícií teda zrejme len prejde pod štátny rozpočet.

➡ Vláda sa rozhodla finančne podporiť aj zavedenie výkonnostných zmlúv na vysokých školách. V štátnom rozpočte vyčlenila na výkonnostné zmluvy 47,3 milióna eur. Znenie výkonnostných zmlúv ešte nepoznáme a tak nevieme posúdiť, či vysoké školy s ministerstvom školstva uzavreli zmysluplné a prospešné dohody.

➡ Vláda sa rozhodla, že vyčlení 60 miliónov eur na takzvaný koeficient ekonomickej rovnováhy. Školy vo vybraných regiónoch dostanú zo štátneho rozpočtu o čosi viac peňazí, ktoré môžu použiť na vyššie platy, aby si udržali alebo prilákali potrebných ľudí. Detaily systému ešte nepoznáme, ale nevýhodou môže byť to, že o prerozdelení peňazí bude zrejme rozhodovať vedenie školy.

➡ Rozpočet ráta s tým, že na učebnice pôjde kaźdoročne o 10 miliónov eur viac. Celková suma na učebnice by tak každý rok mala byť 16,5 milióna eur. Či sa školám podarí kúpiť všetko, čo potrebujú, je naďalej otázne.

➡ Najslabším miestom štátneho rozpočtu je skutočnosť, že v budúcom roku sa neráta so zvyšovaním platov ľudí pracujúcich v školstve. Pritom vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že zabezpečí každoročný rast platov pedagogických a odborných zamestnankýň a zamestnancov.

Pridaj komentár