Čerstvé údaje o učiteľských platoch: Podarilo sa zvrátiť negatívny vývoj, rast platov však musí pokračovať a byť predvídateľný

„Ak Slovensko nezasiahne ďalšia neočakávaná kríza, v tomto roku by mohol pokračovať pozitívny vývoj učiteľských platov, ktorý sa naštartoval v minulom roku. Mali by sme sa však z uplynulých rokov poučiť a priznať si, že potrebujeme dlhodobé a systémové riešenie.“

V novom článku pre Denník N píšeme, aké boli učiteľské platy v minulom roku, aký vývoj platov očakávame v tomto roku a čo potrebujeme urobiť v oblasti odmeňovania ľudí pracujúcich v školách. V článku sa napríklad dočítate:

➡ V porovnaní s rokom 2022 priemerné učiteľské platy stúpli o 12,5 percenta. V roku 2023 bol priemerný plat pedagógov a pedagogičiek v základných a stredných školách 1 744,40 eura v hrubom za mesiac. V tejto sume sú okrem platov učiteliek a učiteľov zarátané aj platy vedenia škôl či pedagogických asistentiek a asistentov.

➡ Reálne platy učiteľov a učiteliek stále nedosiahli úroveň z roku 2021. Za negatívny vývoj v uplynulých rokoch mohla výrazná inflácia a predtým aj takmer zanedbateľné zvyšovanie platov.

➡ Učiteľské platy dosiahli 122 percent priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Nepodarilo sa však zvrátiť škody z predošlého obdobia. V roku 2020 pedagogičky a pedagógovia zarábali 130,4 percenta priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

➡ Tento rok by mohol učiteľské platy priblížiť k predošlým úrovniam. Priemerné učiteľské platy porastú, lebo sa do nich premietne zvyšovanie platových taríf o 12 percent zo septembra minulého roka. K rastu učiteľských platov prispejú aj regionálne príspevky.

➡ Potrebujeme dôstojné a predvídateľné ohodnotenie ľudí pracujúcich v školstve. V tejto chvíli nevieme, aké sú presné plány vlády na zvyšovanie učiteľských platov. Preto je načase prijať predvídateľnú a dlhodobú stratégiu zvyšovania platov ľudí pracujúcich v školstve.

Pridaj komentár