Do škôl môže prísť ešte viac detí z Ukrajiny, ministerstvo sa na ne príliš nepripravilo

Dva mesiace prázdnin sa skončili a v pondelok do škôl nastúpili státisíce detí a mladých ľudí. Črtajú sa v novom školskom roku nejaké zmeny, ktoré by mohli zlepšiť ich vzdelávanie? Alebo nás v najbližších desiatich mesiacoch čakajú aj nejaké nové ťažkosti? A s čím počas leta prišlo ministerstvo školstva?

Vybrali sme dve dôležité výzvy a udalosti, s ktorými sa budeme musieť vyrovnať bez ohľadu na to, kto bude novým ministrom školstva.

Článok sme odomkli tu a nižšie sa nachádza stručné zhrnutie.

1. Na tento rok školy žiadali pre deti so zdravotným znevýhodnením 12 798 asistentov a asistentiek. Ministerstvo zo svojich zdrojov zafinancuje len zlomok zo všetkých požiadaviek. Konkrétne v tomto školskom roku iba štvrtinu, čiže 3 239. V porovnaní s minulým školským rokom tak počet asistentiek a asistentov, ktorí sú financovaní zo štátneho rozpočtu, stúpne o 18 ľudí. To je kvapka v mori.

Novinkou však bude ďalších 616 asistentiek a asistentov, ktorí budú financovaní z plánu obnovy. Počíta sa s tým, že v každom poradenskom zariadení (dokopy ich je 154) sa zamestnajú štyria. Hoci každé zvýšenie podporných kapacít treba privítať, bez potrebnej personálnej podpory naďalej zostanú tisíce detí.

2. Aj v tomto školskom roku budú naše školy navštevovať tisíce detí z Ukrajiny. Ich počet sa v porovnaní s minulým školským rokom, keď ich v materských, základných a stredných školách bolo približne desaťtisíc, môže ešte zvýšiť. Viaceré deti z Ukrajiny sa totiž vzdelávali online v spojení so svojou domovskou školou. Od nového školského roka môžu mať záujem navštevovať školy na Slovensku.

Ako sa ministerstvo školstva pripravilo na podporu týchto detí v novom školskom roku? Odpoveď je pomerne jednoduchá – takmer nijako. Ministerstvo ani k začiatku nového školského roka neprišlo so žiadnymi systémovými krokmi, ktoré by mohli školám výraznejšie pomôcť pri vzdelávaní detí z Ukrajiny. Opatrenia, ktoré predstavilo v auguste, sú buď technické drobnosti, alebo nedorobky.

Pridaj komentár